Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

13. 06. 2025 00:00:00 

– 15. 06. 2025 00:00:00

Kmochův Kolín

Karlovo náměstí – 

Kolín

Festival dechové hudby Kmochův Kolín je jednou z největších kulturních událostí středočeského regionu. Letos je Kmochovu Kolínu šedesát! Jde o mezinárodně uznávaný a respektovaný  festival dechové hudby, který si zakládá na moderním pojetí tohoto hudebního žánru, ale zároveň je odkazem významné historie  spojené se jménem hudebního skladatele Františka Kmocha, pro nějž bylo město Kolín celoživotním působištěm.

Festival nejen navazuje na odkaz skladatele Františka Kmocha, ale zároveň je jeho cílem přiblížit dechovou hudbu současnému posluchači. Snahou pořadatele této akce je pokračovat v nastoleném trendu minulých ročníků a zachovat prestižní mezinárodní hudební festival dechové hudby, zejména prezentací špičkových domácích i zahraničních orchestrů.

Festival je dnes založen na aktivitě velké většiny obyvatel Kolína a okolí, jeho pořadatelem je Město Kolín. Počet účinkujících se pohybuje kolem 1500 hudebníků a 250 mažoretek. Návštěvnost festivalu je kolem 8.000 diváků.

Festival se odehrává v největší míře na Karlově náměstí, dále pak v chrámu sv. Bartoloměje v Brandlově ulici či v synagoze v ulici Na Hradbách. Obě alternativní scény jsou od náměstí vzdálené do 100m.

Mapa

V blízkosti
najdete

Památník tří odbojů (Mašínův statek)

Kolín

Rozhledna Vodárna

Kolín

Věž Práchovna

Kolín

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolín

Starý židovský hřbitov

Kolín

Bartolomějské návrší

Kolín

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba – označovaný jako románská perla – byl postaven mezi lety 1148-1156. Jedná se o tradiční románskou podélnou jednolodní stavbu, označovanou také jako kostel panský či tribunový. Rozsahem dochování původních románských konstrukcí, vysokou uměleckou úrovní a výtvarně bohatým exteriérem se řadí mezi nejvýznamnější románské sakrální stavby na území Čech.

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Věž Práchovna

Na skalním břehu řeky Labe se tyčí hranolová pozdně gotická kamenná věž zvaná Práchovna. Postavena byla v první polovině 15. století a v současné době slouží jako vyhlídková věž.

Zjistit více