Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Výlet k Přívlacké mušli

Zruč nad Sázavou

Poznejte husí perpetum mobile

Že neexistuje téměř úplný meandr? Ale existuje. Podle svého tvaru se jmenuje „Přívlacká mušle“ a tuto přírodní raritou, která nemá obdoby v celé Evropě, naleznete v Přívlakách mezi obcemi Ledečko a Samopše na Kutnohorsku!

Navštivte romantická zákoutí řeky Sázavy kolem Samopší, kde se Sázava divoce klikatí a vytvořila dokonalý meandr. A když budete mít odvahu, vyzkoušejte si nejsofistikovanější „husí perpetuum mobile“ v Evropě!

Za start svého výletu můžete zvolit zámek Rataje nad Sázavou. Vám, kteří se na cestu vydáváte s dětmi, doporučujeme navštívit jejich expozici „Babiččiny kočárky“.

Po Cyrilometodějské stezce – poutní stezce Blaník – Říp se pak vydejte od zámku dolů k řece Sázavě. Po této značené stezce pokračujte až ke zřícenině hradu Talmberk. Po prohlídce zbytků tohoto hradu můžete pokračovat ke Kamenné kapličce a smírčímu kříži do Mrchojed. Z Mrchojed ještě kousek pokračujte po poutní stezce a pak odbočte směr Samopše a dojdete až k železniční stanici v Samopších. Následujte cestu podél řeky Sázavy a dorazíte k hradišti Vraník. V tu chvíli se ocitnete v místě nejužšího místa, které tvoří meandr řeky Sázavy.

A teď radíme, abyste nasedli do Posázavského pacifiku v železniční stanici Ledečko a do zastávky v Ratajích dojeli vláčkem. Ti, kterým je ještě hej a mají chuť pochodovat dál, budou muset přejít v Ledečku Sázavu v místech, kde se většinou naloďují nebo vyloďují partičky vodáků. Z Ledečka se zase podél Sázavy vrátíte zpět do Rataj.

A proč „perpetum mobile“? Šíje je v nejužším místě „mušle“ dlouhá pouhých 150 metrů. Už v minulosti si místní rolníci všimli, že přívlacké husy „přeťapkávaly“ tuto uzoučkou šíji a nechávaly se unášet řekou kolem poloostrova. Tato pohodová tříkilometrová okružní plavba trvala asi hodinu. Když vychytralé husy připlavaly k šíji, vylezly na břeh, přeťapkaly ji a plavba se opakovala…

V současné době místní mládež toto „husí perpetuum mobile“ napodobuje a tříkilometrovou plavbu absolvuje na člunech či jen na nafukovacích lehátkách. Potvrdilo se tak, že mnohé vynálezy vznikly pouhopouhým pozorováním přírody.

A ještě pojďme zmínit něco víc o jednotlivých místech na trase:

Samopše jsou známé jako rekreační středisko na středním toku řeky Sázavy. Jejich poklidný život výrazně změnila v roce 2018 asi nejznámější česká počítačová hra Kingdom Come: Deliverance. Situována je sice do středověku, ale její hlavní část se odehrává právě na území obce. Od té doby sem proto míří hráči z celého světa, kteří chtějí na vlastní oči vidět místa, s nimiž je spojená.

Hrad Talmberk bylo významné sídlo pánů z Úžic, kteří byli ve druhé polovině 13. století jedním z nejvýznamnějších šlechtických rodů u nás.

Posázavský pacifik je železnice, která již od roku 1903 přiváží turisty za nádhernou přírodou a snadno dostupnými historickými památkami.

Mrchojedy jsou vesnice, na jejímž konci je středověký hraniční kámen ze 14. století, kterému se říká „kamenný muž“. Dnes střeží přístup k malé ZOO. V roce 2019 ji pod názvem Hubertova zahrada založil jako záchrannou stanici Robert Porkert. Návštěvníci si oblíbili zejména švýcarské horské ovce valois, známé z pohádek o ovečce Shaun. Od areálu nás červená turistická značka zavede k zajímavé památce.

Doporučujeme:

Tenhle výlet není dostatečně podpořený občerstvovacími zastávkami. Je tedy jasné, že bude důležité vzít s sebou vodu a malou svačinu. Našli jsme tady ale jednu Hospohodu. Ta je v Samopších a měla by mít otevřeno pro cestovatele i vodáky.

Další občerstvovačkou je Penzion a hospůdka U Pinců, kde se můžete i ubytovat a užít si tak krásného městečka nad říčkou Sázavou dosytosti.

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/rafesanefe

Trasa výletu

► Obtížnost: Lehká

V blízkosti
najdete

Muzeum Ostrov lidových krojů

Zruč nad Sázavou

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Areál zámku a muzea Kačina

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Je to příklad klasicistní nebo-li empírové architektury a vystavěn je v naprosto čistém stylu. Od dob svého vzniku nedoznal zámek žádných architektonických změn. V areálu zámku sídlí Národní zemědělské muzeum, které je prezentováno expozicí „Království včel“, „Příběh dřeva“ nebo „Modely lidových staveb“.

Zjistit více

Muzeum lidových staveb

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek.

Zjistit více

Muzeum Ostrov lidových krojů

Muzeum Ostrov lidových krojů disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí České republiky. Lidové kroje jsou projevem lidové kultury 19. století, proto v Muzeu Ostrov lidových krojů najdete především exponáty z tohoto období. Jsou zde zastoupeny všechny významnější regiony česky i německy mluvících Čechů, Moravanů a Slezanů.

Zjistit více