Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Zvonička v maurském stylu

Žehušice – 

Čáslav

Při hřbitovní zdi u kostela sv. Marka v Žehušicích stojí zvláštní zvonice, jejíž přízemí bývalo využíváno jako márnice. Městys Žehušice leží osm kilometrů východně od města Kutná Hora. Hranolová stavba se zkoseným nárožím a hrotitými okny, korunovaná cibulovitou bání výrazně napodobuje maurskou či islámskou architekturu – je odrazem romantické módní vlny počátku 19. století, která reflektovala exotická orientální témata ve stavbách minaretů, tureckých lázní apod.

Roku 1760 dal hrabě Jan Josef Antonín z Thunu a Hohensteinu na místě starého zchátralého chrámu vystavět nový chrám. Základní kámen byl položen o poutní slavnosti v Žehušicích v den sv. Marka, dne 25. dubna 1760. Do základního kamene jsou vloženy ostatky svatých. Stavba kostela je pozdně barokní, vnitřek chrámu je prostorný, vysoký a světlý. Nejstarší jsou náhrobníky zasazené do obvodního zdiva kostela i zdí zrušeného hřbitova kolem něj. Náhrobníky purkrabí z Donína, bývalých majitelů žehušického panství, pocházejí z 16. století.

Zvonice byla původně dřevěná. V roce 1770 začal hrabě stavět novou zvonici podle vzoru, který viděl na svých cestách po Itálii. V období vzniku zvonice procházel celý komplex žehušického zámku a kostela zásadní stylovou úpravou v klasicizujícím empírovém duchu. Na všech projektech se podílel stavitel Jan Jelínek a projekčně je při-pravil tehdejší architekt ve službách Thunů František Pavíček. Protože se nedostávalo peněz, byla stavba dokončena až po roce 1800.

Před zvonici byla v roce 1824 hrabětem Josefem Matyášem postavena socha sv. Floriana, patrona hasičů, která do té doby stávala na prostranství mezi zámkem a předzámčím a pochází z první poloviny 18. století.

Kostel bohužel není veřejnosti přístupný a je možné jej navštívit pouze při bohoslužbě. Zvonice není veřejnosti přístupná.

Mapa

V blízkosti
najdete

Zámek Žleby

Čáslav

Otakarova bašta

Čáslav

Kostel sv. Petra a Pavla

Čáslav

Čáslavská synagoga

Čáslav

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv. Jana Nepomuckého je atypický svou polohou v řadě okolních budov. Projekt kostela zpracoval „císařský“ architekt F. M. Kaňka v letech 1734-1754 a s výslednou podobou nepomáhal K. I. Dientzenhofer. Je jediným kutnohorským kostelem, který byl postaven a vybaven v jediném stylu pozdním baroku s prvky rokoka a barokního klasicismu. Stavbu financovala kutnohorská obec z výnosů záduší a za přispění soukromých donátorů. Vzniklo dílo mimořádně hodnotné a konsistentní jak ve své části architektonické, tak i ve výzdobě.

Zjistit více

Kamenný dům

Kamenný dům je postaven na předhusitských základech a v dnešní době patří mezi nejvýznamnější památky pozdně gotické architektury v Evropě. Kamenný dům je zároveň součástí městské památkové rezervace zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dům patřil měšťanovi Prokopovi Kroupovi, který byl roku 1499 povýšen do šlechtického stavu.

Bohatě zdobený kamenný štít domu je prací mistra Brikcího Gauskeho z Vratislavi. Roku 1839 byl dům upraven a v letech 1900-1902 regotizován architektem Láblerem. Při obnově byla například doplněna socha Madony od profesora J. Kastnera.

Zjistit více

Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba – označovaný jako románská perla – byl postaven mezi lety 1148-1156. Jedná se o tradiční románskou podélnou jednolodní stavbu, označovanou také jako kostel panský či tribunový. Rozsahem dochování původních románských konstrukcí, vysokou uměleckou úrovní a výtvarně bohatým exteriérem se řadí mezi nejvýznamnější románské sakrální stavby na území Čech.

Zjistit více