Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Cyklovýlet za historií bitvy u Kolína

Kolín

„Kolem“ bitvy u Kolína

U Kolína se lidé potkávali, ale také bojovali. My pro vás máme tip na mírumilovný a pohodový celodenní cyklovýlet. Ideální start trasy je v Kolíně u rozhledny Vodárna. Z této věže dohlédnete nejenom na celou trasu výletu, ale za hezkého počasí můžete vidět až na vzdálené Krkonoše, a to je jen začátek!

Cesta vede přes Štítary k památníku bitvy u Kolína na Křečhoři. Odtud se vám naskýtá překrásný panoramatický pohled na celé Polabí.

Pak můžete pokračovat přes Kamhajek a Vítězov až na vrch Bedřichov, odkud pruský král Bedřich II. řídil svoje vojsko. Z rozhledny Bedřichova vyhlídka je možné shlédnout celé tehdejší bojiště.

Z Bedřichova sjedete do Nové Vsi, přejedete železniční trať Kolín-Praha a pokračujete po udržované polní cestě na Klavary.

Pokud máte chuť a čas, tak doporučujeme ještě malou odbočku do Lomu u Nové Vsi I. Turistická cesta z Klavar vás zavede pohodlně zpět do Kolína.

Doporučujeme: 

Hotel Theresia – ubytování a obědové menu!

Penzion Pod Věží – romantický penzion s láskou k cyklistům

Kavárna Tradice – kávička a výborný zákusek nebo sendivč

Květinárna (kavárna) – víno, kávu nebo květinu?

Rozhledna Vodárna – pohled až do Krkonoš!

O bitvě u Kolíně a památníku památníku bitvy u Křečhoře je zajímavé povídání na webových stránkách cesty a památky.

Informace o vrchu Bedřichov a rozhledně v Nové Vsi I hledejte zde.

Přírodní památka Lom u Nové Vsi I je zdokumentována třeba tady.

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/gekuconozo

Trasa výletu

► Obtížnost: Střední

► Vzdálenost: 18 km

V blízkosti
najdete

Rozhledna Vodárna

Kolín

Věž Práchovna

Kolín

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolín

Starý židovský hřbitov

Kolín

Bartolomějské návrší

Kolín

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Rozhledna Vodárna

Věžový vodojem vysoký 45 m je výraznou dominantou města viditelnou z širokého okolí. Od roku 2010 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Rekonstrukcí z roku 2015 byl vodojem přebudován na rozhlednu a zpřístupněn veřejnosti.

Zjistit více

Dačického dům

Dačického dům, umístěný na svažitém náměstí na dohled od Kamenné kašny, je unikátním exponátem sám o sobě. Uvnitř se nachází interaktivní expozice, první svého druhu v České republice, která představuje organizaci UNESCO, památky na jeho seznamu u nás, ale především zodpoví otázku, proč právě Kutná Hora je součástí rodiny těchto nejvýznamnějších pamětihodností světa!

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více