Galerie Středočeského kraje slaví v roce 2024 60 let své existence. V rámci oslav představila novou koncepci stálé expozice, která nahradila dosavadní oceněnou výstavu Stavy mysli / Za obrazem. V březnu byla otevřena velká retrospektivní výstava DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer, v roce autorových 90. narozenin, která představila průřez životním dílem obou umělců. Ve stejném období byla v GASK prezentována tvorba českého sochaře, šperkaře, autora Pražského metronomu V. K. Nováka a dále tušové malby Jiřího Straky, tvůrce rozkročeného mezi Prahou a Pekingem. Jubilejní rok uzavřou přehlídky dvou významných umělců – malíře a kreslíře Svatopluka Slovenčíka a vynikajícího portrétisty Vratislava Nechleby. Kromě výtvarných počinů zorganizovala galerie šestý ročník festivalu experimentální a nezávislé hudby A Day of Sound, tentokráte v dramaturgii hudebního skladatele a producenta Michala Rataje.
V rámci svého jubilea představil GASK novou koncepci stálé expozice. Nahradila tak výstavu Stavy mysli / Za obrazem, která v roce 2015 získala prestižní národní cenu Gloria musaealis. Nová expozice opět vychází z uměleckých děl ze sbírek GASK, které v současné době čítají téměř 12 000 sbírkových předmětů. Ve výběru exponátů je kladen důraz na akvizice za posledních deset let, které byly získány s finanční podporou Středočeského kraje a Ministerstva kultury. Ze sbírek GASK byla – pod vedením kurátorů a Lektorského centra GASK – vybrána a seřazena díla v nové koncepci „cesty za sebepoznáním“.
V rámci oslav byly 21. září 2024 otevřeny dvě nové výstavy – umělce inspirovaného street-artem Kryštofa Netolického a designového studia PRASKLO. Současně můžete v GASK navštívit i další dvě výstavy, které byly slavnostně otevřeny na začátku září a můžete je navštívit až do února 2025.
GASK uspořádá k výročí nedožitých 90. let výstavu zlínskému malíři, kreslíři a pedagogovi Svatopluku Slovenčíkovi. Tato expozice se zaměří především na umělcovy práce na papíře, v jejichž důvěrném, avšak monumentálně cítěném prostoru vidíme nejzřetelněji to, co kurátor Ludvík Ševeček vystihl jako Slovenčíkovo „hledání řádu v dynamice života“. Výstava v GASK se koná od 13. října 2024 a klade si za cíl uvést odkaz tohoto uznávaného, ne však plně doceněného umělce do širších souvislostí dneška. Se stejným záměrem vyjde během roku 2024 obsáhlá Slovenčíkova monografie. Kurátorem výstavy a autorem publikace je Richard Drury.
Přímým impulsem k uspořádání retrospektivní výstavy Vratislava Nechleby byl velkorysý dar paní Anny Nechlebové, která v roce 2001 věnovala Galerii Středočeského kraje více než sedm desítek děl z pozůstalosti tohoto malíře. Nechleba, který byl ve své době společenskou celebritou, patřil v Čechách k nejvyhledávanějším portrétistům své doby. Jeho díla, spjatá s prostředím dobových elit, byla obdivována pro dokonalou malířskou techniku i bravurní kresbu, suverénní malířský přednes, naturalismus a smysl pro detail. Na Nechlebova díla budou reagovat ve vybraných tematických celcích práce několika vyzvaných současných umělců, pohybujících se formálně v oblasti fotorealismu a hyperrealismu. K výstavě, jejímiž kurátory jsou Vanda Skálová a Milan Kreuzzieger, vyjde historicky první monografie tohoto autora. Expozice bude k vidění od 13. října 2024 do 2. března 2025.