Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Vinné sklepy Kutná Hora

Kutná Hora

Rodinné vinařství založil v roce 2002 pan Stanislav Rudolfský. V roce 2005 převzal řízení společnosti jeho syn Lukáš, který vinařství řídí dnes. Společnými silami se pustili do obnovování zašlé slávy pěstování révy vinné na Kutnohorsku, jehož tradice sahá do 12. století.

Legenda o nálezu stříbra v Kutné Hoře hovoří o mnichu Dominikovi, který zakopl o stříbrný prut při práci ve vinici. Historie těžby stříbra a vína je tedy spolu těsně spjatá. Nejvýznamnější odrůdou této oblasti je Rulandské modré, které zde rozšířil císař Karel IV. Této odrůdě se zde i po staletích stále dobře daří a stala se vlajkovou lodí vinařství.

Pinot Noir je pěstováno na všech viničních tratích, z nichž nejkrásnější je Vinice Pod Barborou. Ta tvoří spolu s Chrámem svaté Barbory a Jezuitskou kolejí jednu z dominant historického centra města a stala se součástí nejfotografovanějšího zátiší v Kutné Hoře. Špičkové Pinoty dává také Vinice U všech svatých, kde se sklízí hrozny z více než 40 let starého vinohradu. Vinařství hospodaří na 80 hektarech půdy, z nichž vinice tvoří více než 40 hektarů. Jde tedy o druhé největší vinařství v Čechách. Zbylou půdu tvoří pastviny pro ovce, sady a pole.

Dlouhodobým cílem je tvořit soběstačný statek s ekologickými produkty v nejvyšší kvalitě. Vinařství má certifikaci BIO a od roku 2014 je to jediné vinařství v ČR a na Slovensku certifikováno prestižní známkou biodynamického zemědělství DEMETER. Pracovní operace se ve vinařství podřizují fázím měsíce, tak jako to dělali naši předci. Mimo zemědělské aktivity se věnují také rozvoji regionu. Spolupořádají Dožínky a vinobraní na zámku Kačina, nejvýznamnější akci v kraji, Svatomartinské hody, Gastrofestival v Kutné Hoře, který si bere za cíl stát se jednou z největších akcí zaměřenou na biopotraviny v ČR a mnoho dalších.

Vinařství sídlí v nádherných prostorách kláštera svaté Voršily v Kutné Hoře. Nachází se v něm nejen vinotéka, ale především dvě degustační místnosti pro pořádání ochutnávek pro menší i velké skupiny.

Pokud budete chtít nakoupit víno na e-shopu nebo se dozvědět o aktuálních akcích, které se chystají, tak navštivte webové stránky vinařství.

Mapa

V blízkosti
najdete

Kostel sv. Ondřeje

Kutná Hora

Kostel sv. Jakuba

Kutná Hora

Poutní kostel sv. Anny

Kutná Hora

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kutná Hora

Zřícenina hradu Sion

Kutná Hora

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Bývalý letohrádek Belveder

Na vrchu Vysoká nechal v letech 1696–97 postavit majitel malešovského panství František Antonín Špork (* 9. 3. 1662 – † 30. 3. 1738) barokní zámek (letohrádek) s kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder, pravděpodobně podle plánů architekta Giovanny Battisty Alliprandiho. Peníze na stavbu (jednalo se o 1400 dukátů = 5 600 zlatých) získal hrabě František Antonín Špork za velmi pikantních okolností. Během léčení v Karlových Varech je totiž vyhrál v kartách na saském kurfiřtu Fridrichu Augustovi I., pozdějším polském králi a velkoknížeti litevském. Hrabě František. Antonín Špork na Vysoké příležitostně pobýval pouze dva roky.

Zjistit více

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolínská synagoga je největší synagogou postavenou u nás do 18. století. Pokud nepočítáme Prahu, tak se jedná o nejstarší a nejcennější památku svého druhu v Čechách. Postavena byla na místě starší dřevěné modlitebny již na přelomu 14. a 15. století jak dokládá letopočet a nápis na pamětním kamenu vloženém do východního průčelí.

Zjistit více

Kamenný dům

Kamenný dům je postaven na předhusitských základech a v dnešní době patří mezi nejvýznamnější památky pozdně gotické architektury v Evropě. Kamenný dům je zároveň součástí městské památkové rezervace zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dům patřil měšťanovi Prokopovi Kroupovi, který byl roku 1499 povýšen do šlechtického stavu.

Bohatě zdobený kamenný štít domu je prací mistra Brikcího Gauskeho z Vratislavi. Roku 1839 byl dům upraven a v letech 1900-1902 regotizován architektem Láblerem. Při obnově byla například doplněna socha Madony od profesora J. Kastnera.

Zjistit více