Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Kostel sv. Ondřeje

Chlístovice – 

Kutná Hora

Starobylý kostelík sv. Ondřeje se hřbitovem stojí o samotě na návrší nad říčkou Vrchlicí na okraji Chlístovic. Na protějším návrší nad pravým břehem Vrchlice se nachází zřícenina hradu Sion.

Ves Chlístovice, která vznikla pravděpodobně ve 13. století v blízkosti zaniklého raně středověkého hradiště, je v písemných pramenech poprvé doložena k roku 1359. Tehdy se už připomíná také místní kostel, který byl střediskem samostatné farnosti. Na protějším návrší nad pravým břehem Vrchlice se nachází hradu Sion, který stojí na místě staršího hradiště, podle něhož bývala ves ve středověku zvána též Hrádek.

Je pravděpodobné, že dochovaný kostel sv. Ondřeje má pozdně gotické jádro. Středověký původ zdiva s velkou pravděpodobností potvrzuje jeho značná šířka, která se v lodi i v presbytáři pohybuje okolo 1,3 m. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1352, ale základ současné dispozice vznikl až v pozdně gotickém období. Kolem roku 1500 byla k jeho jižnímu průčelí přistavěna pozdně gotická věž, která si dodnes uchovala svoji původní podobu s řadou zajímavých středověkých stavebních detailů. Zavěšen je v ní zvon, zhotovený v roce 1509 kutnohorským mistrem Ondřejem Ptáčkem. Do současné podoby kostel formovala barokní přestavba realizovaná v 18. století. V té době vznikl i krásný hlavní oltář, na němž kromě vyobrazení patrona chrámu, svatého apoštola Ondřeje, najdeme méně obvyklé znázornění Nejsvětější Trojice v podobě tak zvaného Trůnu Milosti. Atmosféru místa dotváří okolní hřbitov, na němž stojí pozdně barokní kostnice z roku 1765.

Podle místní pověsti dal kostel na zaniklém hradišti nad říčkou Vrchlicí vystavět roku 1402 nejvyšší zemský sudí Ondřej z Dubé po svém návratu z pouti do Svaté země. Přivezl odtud vzácnou relikvii – hlínu z památné hory Sion, ležící před hradbami Jeruzaléma, na které je pohřben biblický král David a kde došlo k poslední večeři Páně i nanebevzetí Panny Marie. Hlínu nechal rozsypat v místech, kde dnes kostel stojí. Odtud pochází také dodnes zachovalé zachované pojmenování Sion, které o století později převzal také i hrad, založený v roce 1426 na protějším břehu říčky proslulým husitským hejtmanem Janem Roháčem z Dubé v místech raně středověkého hradiště a snad i vrcholně středověkého opevněného sídla.

Kostel je trvale nepřístupný, pro individuální návštěvu prosím kontaktujte Informační centrum u chrámu sv. Barbory.

Mapa

V blízkosti
najdete

Kostel sv. Jakuba

Kutná Hora

Poutní kostel sv. Anny

Kutná Hora

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kutná Hora

Zřícenina hradu Sion

Kutná Hora

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Impozantní palác s barokní fasádou, který tvoří dominantu Palackého náměstí, pamatuje nejdávnější počátky města. Archeologické nálezy dokládají, že v závěru 13. století zde stál věžový dům, jehož gotická věž sloužila k bydlení, ale také k obranným účelům, neboť v areálu domu se nacházel výrobní objekt, kde se zřejmě hutnilo stříbro. Později byly k tomuto „základu“ připojeny ještě další objekty.

Zjistit více

Zámek Žleby

Hrad Žleby je poprvé připomínán roku 1289. Zakladateli gotického hradu byli nejspíše páni z Lichtenburka. Jeho budovatelem byl pravděpodobně ve 3. čtvrtině 13. století Jindřich z Lichtenburka, i když původ hradu je s největší pravděpodobností ještě starší.

Zjistit více