Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Naučná stezka Lipanská mohyla

Kouřim

Bitva u Lipan aneb po stopách slavné prohry

Cestovat zpátky v čase, abychom zjistili, jak probíhaly slavné historické události, zatím možné není. Ale je možné cestovat na místa, kde se takové události odehrály a tam si představit, jak tyto události probíhat mohly. Jedním z takových míst je i dějiště slavně neslavné bitvy u Lipan, kde byla roku 1434 poražena a rozprášena husitská vojska. Pokud chcete vědět, jak dnes lipanské bojiště vypadá, rozhodně byste neměli prohlídku mohyly bitvy u Lipan vynechat.

Lipanská mohyla Karla Koutka se tyčí na severním svahu Lipské hory. Byla odhalena roku 1881, jako památka bratrovražedné bitvy u Lipan, která se zde odehrála 30. května 1434 a padl v ní vojevůdce Prokop Holý.

Naučná stezka Lipanské mohyly startuje úvodním panelem v obci Vitice. Cestou minete kostel sv. Šimona a Judy se zvonicí. Na jednom z panelů doprovázejících tuto stezku je informace o Čertově brázdě, ke které se vztahuje pověst O krocení pekelníků a čertově brázdě, kterou Prokop vyoral od Černých Bud kolem Lipan až do Chotouně. Několik dalších zastavení vás seznámí s historií okolních obcí, místní přírodou a dovedou vás až na vrchol hory s mohylou.

Vy tady můžete svůj výlet ukončit a vrátit se zpět do Vitic. Anebo si naplánovat výlet celodenní, a pak tedy pokračovat po červené turistické značce do Království přes Broučkov až do Kouřimi.

Kouřim je romantické městečko, které slouží velmi často jako filmové kulisy pro natáčení českým i zahraničním produkcím. Tady si odpočiňte a můžete se i posilnit. Buď sklenkou vína a něčím menším ve Vinotéce č.p. 47 nebo v restauraci Jenom tak (obojí na Mírovém náměstí).

A pak se vydejte směr Klášterní Skalice (značená cyklostezka 126), kde objevíte zbytky cisterciáckého opatství. Z Klášterní Skalice dojděte do Třebovle, kde se bylo objeveno archeologické naleziště s nálezy z keltské doby (2. st. př. n.l.) a stojí zde také zámek Sázavský dvůr.

Z Třebovle se pak vydejte přes Lipany, kde byl prý podle tradice na zámecké zahradě pohřben husitský vůdce Prokop Holý, po jehož ostatcích ve druhé polovině 19. století marně pátrala řada nadšenců a dobrodruhů. A pak už šlapejte zpět do Vitic. V nohách budete mít krásných 20 kilometrů a ve svých hlavách poučení o našich dějinách!

K mohyle vede také úzká silnice od Lipan a nahoře bylo vybudováno malé parkoviště.

Doporučujeme: 

Vinotéka č.p. 47 – Vínečko a pohodička…

Apartmány č.p. 9 – Ubytujte se jako Eliška Balzerová ve filmu Tátova Volha

Restaurace Jenom tak – jídlo a pití na náměstí v Kouřimi

Muzeum lidových staveb – nedaleko centra Kouřimi je nádherný skanzen

Muzeum Kouřimska – na náměstí v Kouřimi můžete navštívit i muzeum

Informační centrum – pro vizitku, pro mapku nebo informace o dalších atraktivitách

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/gonokukuga

Trasa výletu

► Obtížnost: Střední

► Vzdálenost: 20 km

V blízkosti
najdete

Zámek v Kostelci nad Černými lesy

Kouřim

Kostel sv. Štěpána se zvonicí

Kouřim

Muzeum lidových staveb

Kouřim

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Areál zámku a muzea Kačina

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Je to příklad klasicistní nebo-li empírové architektury a vystavěn je v naprosto čistém stylu. Od dob svého vzniku nedoznal zámek žádných architektonických změn. V areálu zámku sídlí Národní zemědělské muzeum, které je prezentováno expozicí „Království včel“, „Příběh dřeva“ nebo „Modely lidových staveb“.

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Chrám sv. Barbory

Chrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky a jedna ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách, je spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zjistit více